داروهاي بي‌كيفيت سرطان ، دردی بر دردهاي كودكان سرطاني

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان گفت: متاسفانه در دوران تحریم داروهایی به کشور وارد شد که از دسته دوم و سوم بود و از جاهایی که شناخته‌شده نبود، وارد شد. این داروها عوارضی را برای کودکان سرطانی ایجاد کرد که امیدواریم هرچه زودتر از بازار جمع‌آوری شود و جایگزین داروهای باکیفیت شود.

حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس و ایرنا که به مناسبت برگزاری هشتمین همایش خون و سرطان برگزار شد گفت: ۲۵ سال پیش فقط حدود ۳ مرکز درمان سرطان کودکان در تهران وجود داشت و فقط ۵ استاد پیشکسوت به کار درمان می‌پرداختند و تمام بیماران خونی و سرطانی به آنها ارجاع می‌شدند.

وی ادامه داد: بیماران هموفیلی، تالاسمی و سرطان عمدتا درمانشان به دلیل دوری و نبود امکانات مالی در خانواده و کمبود متخصصان دچار عارضه می‌شدند به طوری که بیماران تالاسمی اغلب در دهه دوم زندگی فوت می‌کردند و بیش از ۸۰ درصد بیماران هموفیلی زندگی ویلچری پیدا می‌کردند و مفاصلشان از بین می‌رفت.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه فقط ۲۰ درصد کودکان سرطانی درمان شدند گفت: این در حالی است که امروز بیش از ۱۰۰ فوق تخصص خون و سرطان در کشور وجود دارد که در مناطق محروم مستقر شدند و حدود ۵ NGO در حوزه سرطان و خون از این بیماران حمایت می‌کنند به طوری که بیش از ۸۵ درصد کودکان سرطانی به واسطه نیروی انسانی حضور استادان در مناطق محروم، تامین دارو، بهبودی کامل می‌یابند.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان گفت: در میان سرطان‌های کودکان، شایع‌ترین سرطان خون است که در هشتمین همایش خون و سرطان که با مشارکت دانشگاه دامپزشکی بندر‌عباس برگزار می‌شود بررسی خواهد شد همچنین اختلالات انعقادی، انتقال خون، بیماری‌های ذخیره‌ای که به واسطه ازدواج‌های فامیلی در ایران بالاست سبک زندگی و بسیاری از مسائل مربوط به سرطان‌های کودکان در این همایش بررسی می‌شود.

ابوالقاسمی گفت: امیدواریم با حمایت بیمه‌ها رشته خون و سرطان راه خود را ادامه دهد چرا که تعرفه‌های بیمه‌ای در این رشته بسیار پایین است و احتمال می‌رود برخی از اعضای این رشته در سال‌های آینده از این حوزه استقبال نکنند.

وی ادامه داد: بنابراین باید تعرفه‌های این رشته بازنگری شود چرا که سالها به آن بی‌توجهی شده و با وجود اینکه برخی از تعرفه‌های درمانی اصلاح شده اما تعرفه‌های مربوط به سلامت کودکان با بی‌توجهی روبرو شده است و با اینکه تغییرات خوبی در بیمه سلامت ایرانیان و شورای عالی بیمه شاهدیم امیدواریم اصلاح شود و اگر این سازمان‌ها بخواهند سلامت مردم را تامین کنند باید از کودکان شروع کنند.

ابوالقاسمی افزود: پایین بودن تعرفه‌ها را بارها به وزارت بهداشت اعلام کردیم و گفتیم که استقبال از رشته خون و سرطان کم شده در حالی که با سختی کار مواجه هستند.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس میزان ابتلای کودکان ایرانی به سرطان را طبق آمار وزارت بهداشت ۲۳ در ۱۰۰ هزار عنوان کرد و گفت: متاسفانه سیستم ثبت سرطان در حوزه کودکان تکمیل نشده و تمام موارد ثبت بر اساس پاتولوژی بوده است و گاهی ممکن است متخصصان خون درمان را خودشان آغاز کنند و موارد را به پاتولوژی برای سبک ارجاع ندهند.

وی گفت: با این وجود این آمار نیز در کشور با توجه به آمار جهانی که حدود ۱۴ در ۱۰۰ هزار است آمار بالایی است.

وی افزود: حدود ۳ هزار بیمار سرطانی که نیازمند درمان هستند اکنون تحت معالجه قرار دارند و بهبودی آنها به بیش از ۸۵ درصد رسیده است.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان در پاسخ به سوال دیگر فارس در مورد وجود کابل‌های فشار قوی و افزایش موارد سرطان خون در کودکان گفت: وجود کابل‌های فشار قوی برق در کنار محل سکونت و اینکه باعث سرطان شود همیشه بحث بوده و مطالعاتی وجود دارد که سرطان زایی آن را اثبات می‌کند و مواردی هم وجود دارد که عکس آن را نشان می‌دهد بنابراین هنوز نتیجه قطعی از اینکه کابل‌های فشار قوی برق باعث سرطان شود وجود ندارد اما از متهمان اصلی ابتلای کودکان به سرطان است.

ابوالقاسمی در مورد عوامل سرطان‌زا در کودکان ادامه داد: سرطان‌ها در بزرگسالان ۴۰ درصد قابل پیشگیری است که می‌توانند با محافظت در برابر اشعه خورشید، عدم مصرف سیگار، ورزش مناسب و اصلاح سبک زندگی و جلوگیری از چاقی آن را کنترل کنند.

وی گفت: اما در کودکان سرطان فقط ۵ تا ۲۰ درصد قابل پیشگیری است و در بزرگسالی هم باید این نکته را در نظر گرفت که سرطان‌ها از کودکی آغاز می‌شود. در واقع نطفه سرطان در بزرگسالی از کودکی گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از غذاهای کنسرو‌شده و فست‌فود که سرطان‌زا هستند و یا مصرف سیگار از دوره نوجوانی و غیره از مواردی است که از عادات کودکی شروع می‌شود و می‌توان با پیشگیری از آنها با سرطان مبارزه کرد.

ابوالقاسمی به عوامل محیطی نیز اشاره کرد و گفت: فقط ۵ تا ۲۰ درصد در ابتلای کودکان به سرطان عوامل ژنتیکی دخیل است و سایر عوامل و محیطی بوده است. این عوامل محیطی از اشعه‌ها گرفته تا مواد آلوده آب‌ها، هوا و خاک، حشره‌کش‌ها، استفاده بیش از حد از سموم و کود شیمیایی، وجود بنزن در آلودگی هوا، وجود نیترات در آب، مصرف سیگار و قلیان در محیط‌های عمومی از مواردی است که کودکان را در معرض سرطان قرار می‌دهد حتی ثابت شده ابتلای کودکان مادران سیگاری به سرطان بیشتر است بنابراین هسته ابتدایی سرطان تغییر و جهش ژنتیکی است.

وی در مورد علایم سرطان‌های کودکان گفت: شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان به ترتیب خون، مغز و سلسله اعصاب مرکزی و غدد لنفاوی است و علائمی که این سرطان‌ها دارند شاید با بیماری‌های ساده مشترک باشد اما والدین باید به علائمی مانند تب بدون علت، درد‌های استخوانی بی‌دلیل، ضعف و بی‌حالی و بی‌اشتهایی طولانی مدت، رنگ‌پریدگی و کم‌خونی بی‌بدیل در کودکان خود توجه کنند.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان در پاسخ به سوال فارس در مورد وضعیت داروهای کودکان سرطانی در کشور گفت: داروهایی که برای این بیماران استفاده می‌شود اغلب در دسترس است اما در دوران تحریم که انتقال پول با مشکل مواجه بود یک سری داروهایی وارد شد که از دسته دوم و سوم بود و از جاهایی که شناخته شده نبود به کشور وارد شد که امیدواریم هرچه سریعتر این دارو‌ها از بازار جمع‌آوری شوند و با داروهای با کیفیت و برند جایگزین شود.

وی ادامه داد: اینکه داروها را از دسته دوم و سوم تهیه کنند لزومی نداشت بنابراین در معاونت غذا و دارو به این موضوع توجه شده و قرار است اصلاح شود.

ابوالقاسمی در مورد عوارض این داروها گفت: به والدین این کودکان گفته‌ایم که داروهایی که کیفیت ندارند اما وارداتشان ضروری بود را مصرف نکنند چرا که این داروها درمان را در کودکان سخت‌تر می‌کنند چرا که به عنوان مثال روی اعصاب کودکان اثر می‌گذارد و ظرفیت پذیرش دارو را در کودکان کاهش می‌دهد.

ابوالقاسمی در پاسخ به سوال دیگر فارس در مورد پوشش بیمه‌ها گفت: بیمه‌ها پوشش خوبی دارند اما مشکل این است که تعرفه‌های درمان سرطان ناچیز است و اگر موسسات خیریه را نداشتیم شاید ۵۰ درصد بیماران درمان را رها می‌کردند چرا که دخل و خرج این بیماران با هم نمی‌خورد و فقط دارو نیست که نیاز دارد بلکه درمان‌های حمایتی هم باعث بهبود بیماری‌شان می‌شود در حالی که سالها به آن بی‌توجهی شده است.

وی در مورد اینکه تعرفه‌های این حوزه تا چه میزان باید رشد کند گفت: تعرفه‌های رشته خون و سرطان نمی‌خواهیم بیش از هزینه‌های اقلام مصرفی رشد کند بلکه به نسبتی که خدمات ارائه می‌شود باشد در حالی که به اندازه رشد قیمت خدمات تعرفه‌ها رشد نکرده است.

وی افزود: برخی خدمات هستند که بیماران سرطانی به آن احتیاج دارند اما بیمه نیستند و بیماران این حوزه مانند بسیاری از بیماری‌ها تامین ۵۰ درصد هزینه‌هایشان از جیب است حتی گاهی شاهد بودیم که تهیه دارو به قیمت بسیار بالاتر عرضه می‌شد و بیماران مجبور به تهیه آن بودند.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان گفت: برخی داروها آنقدر گران هستند که شاید بیمه‌ها ۹۰ درصد آن را پوشش می‌دهند اما ۱۰ درصد مابقی آنقدر گران است که فرد را دچار فقر می‌کند بنابراین پایین بودن تعرفه‌های دولتی و عدم پوشش بیمه در این بیماری آنقدر خانمان‌سوز می‌شود که خانواده‌ها را دچار فقر می‌کند.

ابوالقاسمی در مورد هشتمین همایش خون و سرطان کودکان که در بندر‌عباس طی روزهای بیست و سوم تا بیست و پنجم بهمن برگزار می‌شود گفت: در این همایش ۱۶۰ مقاله، ۴۲ سخنرانی و ۱۱۰ پوستر ارائه شده است و در مورد بیماری‌های شایع در کودکان و سرطان‌ها بحث خواهد شد و گروه‌های خونی مرتبط مانند زنان، ژنتیک، رادیوتراپی، آنکولوژی، پزشکی عمومی و پرستاران شرکت فعال خواهند داشت به طوری که ۳۵۰ نفر از متخصصان فرصت شرکت در همایش را خواهند داشت.مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

موسسه خیریه کسا
با انجام یک آزمایش خون ساده و ثبت نام در بانک جهانی اهدا سلول بنیادی خون  از طریق  http://iscdp.tums.ac.ir  (واقع در بیمارستان شریعتی تهران)به نجات جان بیماران وخیم خونی(عموما کودکان)بشتابیم
amirhussein

گرامی باد یاد و خاطره امیرحسین و با آرزوی شفا و سلامتی برای همه کودکان درگیر با سرطان
شماره تماس جهت مشاوره: 09130782168


Top